Gazeta konopna - SPLIFF - Marihuana Cannabis Konopie

Switch to desktop Register Login

Marihuana w czasie ciąży

Opublikowane niedawno badania przeprowadzone przez kanadyjski Uniwersytet Waterloo poświęcone wpływowi narkotyków przyjmowanych w czasie ciąży na wzrok dzieci dostarczyły zaskakujących wyników. Okazało się bowiem, że czteroletnie dzieci, które w trakcie ciąży były poddawane wpływowi marihuany, posiadały o wiele lepszą zdolność śledzenia ruchomych obiektów niż grupa kontrolna, która w trakcie ciąży nie była poddawana wpływowi żadnych narkotyków.

Podczas badania porównano zdolność widzenia dzieci, które w trakcie ciąży były poddawane różnym kombinacjom marihuany, alkoholu, amfetaminy oraz nikotyny. Podczas gdy marihuana miała pozytywny wpływ na wzrok dzieci, alkohol okazał się wpływać zdecydowanie źle. Nikotyna i metamfetamina nie miały natomiast żadnego wymiernego wpływu. „Byliśmy zaskoczeni”, mówi Ben Thompson, profesor w szkole Optometrii i Nauki o Widzeniu (Optometry and Vision Science) w Waterloo. Badania pokazują, „że marihuana i alkohol mogą mieć bezpośredni wpływ na przetwarzanie bodźców wzrokowych. Abstrahując jednak od pozornie dobrego wpływu marihuany na rozwój mózgu, inne badania pokazują, że przyjmowanie marihuany w trakcie ciąży może mieć dla nienarodzonego dziecka wiele innych negatywnych skutków.”

Aby sprawdzić zdolność widzenia u dzieci, pokazano im animację z białymi kropkami, które poruszały się coraz szybciej, tak że dzieci nie były w stanie określić kierunku ich ruchu. Dzieci, których matki paliły w czasie ciąży marihuanę były w stanie najdłużej śledzić położenie kropek.  Badanie dotyczy tylko strumienia grzbietowego, który jest odpowiedzialny za percepcję ruchu. Nie wiemy, jaki wpływ mają te substancję na pozostałe procesy widzenia”, wyjaśnia Thompson. „Mamy nadzieję, że następne badania dostarczą nam dalszych informacji na temat związku między przyjmowaniem marihuany a zdolnością widzenia.”

PS: Poniższy artykuł dostarcza dalszych informacji na temat ryzyka związanego z paleniem marihuany w trakcie ciąży.

Artykuł z #55 numeru Gazety Konopnej SPLIFF


Dr med. Franjo Grotenhermen
Współpracownik Instytutu nova w Hürth/k. Kolonii i przewodniczący stowarzyszenia Arbeitsgemeinschaft Cannabis als Medizin.


Oceń ten artykuł
(1 głos)

Copyright 2013 Spliff | Strony internetowe Trojka Design

Top Desktop version